
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 4 V/µs |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Input Bias Current | 80 nA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Settling Time | 4 µs |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Gain Bandwidth Product | 4.25 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Voltage Gain | 107.6 dB |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
| Input Voltage Noise Density | 3.9 nV/sqrt Hz |
| Schedule B | 8542330000 |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 86 dB |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 554
Distributors
pcbx
Unit Price$8.97494
Ext.Price$8.97494
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.97494 | $8.97494 |
| 10 | $7.80672 | $78.06720 |
| 25 | $7.18831 | $179.70775 |
| 50 | $6.61889 | $330.94450 |
| 100 | $6.09461 | $609.46100 |
